Niskiej jakości paliwo, palenie śmieci, brak regularnych przeglądów oraz nieumiejętne palenie to czynniki, które mogą prowadzić do poważnych problemów z przewodem kominowym w Twoim domu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymanie komina w odpowiednim stanie, aż do momentu, gdy napotykają na poważne problemy.

Przyczyny zapchania komina:

  1. Niskiej jakości paliwo: Używanie paliwa niskiej jakości może prowadzić do osadzania się sadzy w kominie, co z kolei może prowadzić do jego zapchania.
  2. Palenie śmieci: Palenie śmieci w piecu lub kominku jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale także może prowadzić do gromadzenia się toksycznych substancji w kominie.
  3. Brak regularnych przeglądów: Regularne przeglądy komina są niezbędne, aby upewnić się, że jest on w odpowiednim stanie i nie ma ryzyka zapchania.
  4. Nieumiejętne palenie: Nieprawidłowe palenie, takie jak używanie zbyt dużej ilości drewna lub nieodpowiedniego rodzaju paliwa, może prowadzić do nadmiernej produkcji sadzy.

Na czym polega poszerzenie komina?

Jest to proces mechanicznego usuwania osadów i zanieczyszczeń z wnętrza przewodu kominowego. Jest to metoda mało inwazyjna, co oznacza, że nie wymaga dużych ingerencji w strukturę budynku. Jednakże, jak każda specjalistyczna usługa, jest dość kosztowna.

Kiedy należy zająć się problemem zbyt wąskiego komina?

Kiedy warto zdecydować się na renowację starego komina? Jest to zalecane w sytuacjach, gdy tradycyjne metody czyszczenia, takie jak szczotkowanie, okazują się nieskuteczne. Jeśli zauważysz nadmierne gromadzenie się sadzy, nieprzyjemny zapach lub problemy z przewodem kominowym, warto rozważyć tę opcję.

Szkodliwe substancje chemiczne emitowane przez komin w formie spalin gromadzą się na wewnętrznych powierzchniach przewodu kominowego. Skutkuje to stopniowym zwężeniem kanału, co komplikuje odprowadzenie spalin na zewnątrz. Kiedy spaliny zaczynają wracać do wnętrza budynku lub dochodzi do zapalenia nagromadzonej sadzy, nadszedł czas na frezowanie kominów. Decyzja o przeprowadzeniu tego zabiegu nie zawsze jest wynikiem zaniedbań lub nieuwagi właściciela budynku. Często prace te są konieczne w opuszczonych budynkach, które mają zostać ponownie wykorzystane. W takich przypadkach frezarka usuwa nie tylko osady wewnętrzne, ale także zewnętrzne zabrudzenia czy resztki uszkodzonego wkładu kominowego.

Zmiana systemu ogrzewania budynku również może wymagać poszerzania i rozwiercania komina. Jest powszechnie znane, że nowoczesne kotły na olej, pellet, ekogroszek czy gaz potrzebują szerszego przewodu kominowego niż tradycyjne piece na paliwa stałe. Dlatego w budynkach z solidnymi ceglanymi kominami często konieczna jest renowacja komina.

Frezowanie to skuteczny i stosunkowo delikatny sposób na przywrócenie pełnej funkcjonalności przewodów kominowych. Kluczem do tego procesu jest specjalistyczna frezarka do kominów. Jest to urządzenie z obrotową głowicą, wyposażoną w metalowe szczotki lub łańcuchy. Głowica, opuszczana etapami w przewodzie kominowym, skutecznie usuwa nagromadzone zabrudzenia, przywracając kominowi jego pierwotną szerokość.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Koszt poszerzania komina poprzez zastosowanie frezarki do kominów zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i stan komina, lokalizacja oraz stopień zanieczyszczenia. Tutaj skupimy się na kosztach obowiązujących na terenie województw: Śląskie, Małopolskie, Opolskie. Podane ceny frezowania komina są uśrednione na podstawie naszych prac wykonanych w miejscowościach: Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Będzin, Bielsko Biała, Toszek, Pyskowice, Bytom, Szałsza, Brenna, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Opole, Strzelce Opolskie, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szczyrk, Szczekociny, Wisła, Wodzisław Śląski, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec.

Konkretne ceny

Usługa frezowania kominów to skomplikowany proces, wymagający odpowiedniej logistyki i specjalistycznego sprzętu. Frezarka do kominów to specyficzne urządzenie, produkowane zazwyczaj na indywidualne zamówienie. Istnieje kilka typowych średnic frezów, które są dostosowane do powszechnie stosowanych wymiarów przewodów kominowych. Ze względu na specyfikę i skomplikowanie procesu, koszt frezowania za metr bieżący komina może być znaczący.

Koszt frezowania komina zależy przede wszystkim od średnicy przewodu, który ma być poddany obróbce. Dla standardowych rozmiarów cena za metr oscyluje w granicach 150-250 złotych. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe wzmocnienie przewodu wkładem ze stali żaroodpornej lub wkładem ceramicznym, koszty wzrosną. W takim przypadku za metr frezowania trzeba będzie zapłacić od 400 do 500 złotych. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe uszczelnienie ścian przewodu metodą szlamowania, koszt frezowania wzrośnie o kolejne 150 złotych za metr.

Czy samodzielne poszerzenie komina jest możliwe?

Frezowanie kominów to zadanie wymagające, które wiąże się z niemałymi kosztami. Czasami wydaje się, że rozebranie jednej ze ścian i jej odbudowa może być bardziej opłacalne niż wynajmowanie specjalistów z odpowiednim sprzętem. W związku z tym niektórzy zastanawiają się nad samodzielnym przeprowadzeniem takiej operacji. Ale czy samodzielne frezowanie komina to dobry pomysł?

Nawet jeśli koszty frezowania wydają się wysokie, warto pamiętać o aspekcie bezpieczeństwa. Przepisy jasno wskazują, że prace związane z modernizacją i remontem systemu kominowego mogą być wykonywane tylko przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Dlatego próba samodzielnego frezowania komina może skończyć się nałożeniem kary.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem, dlatego lepiej powierzyć takie zadanie specjalistom. Oni nie tylko mają odpowiedni sprzęt i wiedzę, ale także doświadczenie, które gwarantuje prawidłowe i bezpieczne przeprowadzenie procesu frezowania.

Podsumowanie

Frezowanie kominów to proces mechanicznego usuwania osadów i zanieczyszczeń z wnętrza przewodu kominowego, który jest niezbędny w przypadku gromadzenia się sadzy i innych zanieczyszczeń. Czynniki takie jak niskiej jakości paliwo, palenie śmieci, brak regularnych przeglądów oraz nieumiejętne palenie mogą prowadzić do problemów z przewodem kominowym. Koszt poszerzania komina zależy od wielu czynników, w tym od średnicy przewodu, stanu komina, lokalizacji oraz stopnia zanieczyszczenia. Dla standardowych rozmiarów, cena za metr oscyluje w granicach 150-250 złotych, ale może wzrosnąć w zależności od dodatkowych usług, takich jak wzmocnienie przewodu czy uszczelnienie ścian przewodu. Mimo wysokich kosztów, warto powierzyć to zadanie specjalistom, ponieważ bezpieczeństwo powinno być priorytetem, a samodzielne frezowanie komina może być niezgodne z przepisami i skutkować nałożeniem kary.

Trzy kluczowe wnioski:

  1. Frezowanie kominów jest niezbędne w przypadku nadmiernego gromadzenia się sadzy i zanieczyszczeń.
  2. Koszt frezowania zależy od wielu czynników i może być znaczący, ale bezpieczeństwo powinno być priorytetem.
  3. Samodzielne frezowanie komina bez odpowiednich uprawnień może skutkować nałożeniem kary.
5/5 - (1 vote)

Autor: Dawid Wypych