Jak rozpoznawać i oceniać przebarwienia na kominach wewnętrznych i zewnętrznych oraz gdzie szukać śladów uszkodzeń?

W niniejszym tekście omówimy charakterystyczne ciemnobrązowe lub czarne przebarwienia oraz białe lub jasne ślady i biały proszkowy osad pojawiający się na ceglanych powierzchniach komina.

Uwaga: Obserwuje się nasilający się problem plam i wykwitów na kominach u osób, które zdecydowały się na wymianę tradycyjnych kotłów grzewczych na paliwo stałe (np. węgiel) na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Piece na ekogroszek, pellet (pelet) czy brykiet, a także te gazowe, działają inaczej niż starsze modele kotłów i pieców. W nowych systemach grzewczych często pojawia się zjawisko kondensacji w kominach. Powstająca w ten sposób wilgoć może być szkodliwa dla kominów starszego typu. Aby temu przeciwdziałać, zaleca się frezowanie komina i montaż specjalnych ceramicznych wkładów kominowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej kwestii, nasza firma Frez – DAW oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: Kontakt – Frez-Daw – Specjalistyczne Usługi Budowlane Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem: +48 603-677-754.

Omawiamy: Jakie znaczenie mają białe proszkowate plamy pojawiające się na zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach murowanego komina? Jakie podejście przyjąć w diagnozowaniu ciemnobrązowych lub czarnych przebarwień na ścianach komina? Nieszczelności w kominku mogą prowadzić do uszkodzeń manifestujących się jako plamy na ścianach wewnętrznych pomieszczeń.

Wewnętrzne przebarwienia i uszkodzenia mogą świadczyć o problemach z nieszczelnościami komina. Plamy na kominku często sygnalizują wycieki i potencjalne uszkodzenia struktury.

Na poddaszu mogą być widoczne ślady działania kominiarza, takie jak plamy czy pęknięcia. W piwnicy można zauważyć oznaki wycieków i innych uszkodzeń komina.

W tym artykule wyjaśniamy, co mogą sugerować różne plamy pochodzące z komina, dlaczego mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz jak przeprowadzić inspekcję, renowację i naprawę komina.

Jak rozpoznawać i oceniać ciemne plamy na kominie?

Obserwacja czarnych sadzistych plam na dachówce w okolicach kominów.

Plamy na dachu związane z defektami komina: W tej sekcji omawiamy, jak rozpoznać i zdiagnozować ciemne plamy na dachówce, które powstały w wyniku spłukiwania sadzy lub kreozotu z komina. Przedstawiamy również potencjalne zagrożenia i ryzyko pożarowe związane z tym zjawiskiem.

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa: Jeżeli podobne osadzenie sadzy występuje na urządzeniu gazowym oraz wokół jego przewodu spalinowego, mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do produkcji śmiertelnego tlenku węgla w budynku. Wymaga to natychmiastowej interwencji.

Co powinieneś wiedzieć o wykwitach na kominie?

Definicja wykwitów: Wykwity to białe, pudrowe, krystaliczne lub miękkie osady, które pojawiają się na powierzchni muru. Są one wynikiem procesu, w którym woda przenika przez materiał budowlany i odparowuje, pozostawiając za sobą sole mineralne. Te sole tworzą charakterystyczne białe plamy, które nazywamy wykwitami.

Gdzie można znaleźć wykwity: Choć najczęściej można je zaobserwować na zewnętrznych powierzchniach komina, wykwity mogą również pojawiać się wewnątrz budynku oraz w kanałach dymowych komina. Są one oznaką nadmiernej wilgotności i mogą wskazywać na problemy z izolacją lub nieszczelnościami.

Różnorodność kolorów wykwitów: Najbardziej rozpowszechnionym kolorem wykwitów jest biały lub jasnożółto-biały. Jednak w zależności od rodzaju soli mineralnych i innych czynników, wykwity mogą przybierać różne odcienie, takie jak brąz, zieleń czy jasnożółty.

Dlaczego pojawiają się wykwity: Wykwity są wynikiem działania wody, która przenika przez materiał budowlany. Woda ta może pochodzić z różnych źródeł, takich jak deszcz, woda gruntowa czy wilgoć wewnętrzna. Gdy woda przenika przez mur, rozpuszcza sole mineralne zawarte w materiale. Następnie, gdy woda odparowuje, sole zostają na powierzchni, tworząc wykwity.

Znaczenie wykwitów: Chociaż wykwity same w sobie nie są szkodliwe, mogą wskazywać na problemy z wilgotnością, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów strukturalnych, takich jak pęknięcia czy uszkodzenia muru. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan komina i podejmować odpowiednie działania w przypadku zauważenia wykwitów.

Plamy zielonych, brązowych oraz innych ciemnych odcieni spowodowane przez glony na powierzchni kominów.

Jednym z głównych powodów pojawiania się takich plam jest wadliwa konstrukcja komina.

Gdy wkładka spalinowa jest równoległa do górnej powierzchni komina i nie jest odpowiednio przedłużona, zwiększa to ryzyko gromadzenia się deszczówki lub topniejącego śniegu w kanałach dymowych. Brak odpowiedniego uszczelnienia na górze komina oraz niewłaściwa wysokość komina względem sąsiedniego grzbietu dachu to kolejne czynniki sprzyjające temu problemowi.

Jednak pomimo tych niedoskonałości konstrukcyjnych, warto zwrócić uwagę na zielone plamy pojawiające się na kominie. Są one najczęściej wynikiem osadzania się glonów na cegłach i zaprawie. Glony rozwijają się w miejscach, gdzie panują odpowiednie warunki – wilgotność i dostęp do światła. W przypadku kominów, stałe narażenie na wilgoć z powodu wadliwej konstrukcji tworzy idealne środowisko dla ich wzrostu. Aby zapobiec temu problemowi, warto zainwestować w odpowiednie uszczelnienie i konserwację komina, a także regularnie monitorować jego stan.

Ciemnozielone, brązowe lub czarne plamy na kominach z cegły często wskazują na obecność glonów.

Te ciemne przebarwienia, które pojawiają się w górnej części ceglanego komina, są zwykle wynikiem rozwoju glonów, które preferują miejsca o wyższej wilgotności. Spływająca woda z komina tworzy idealne warunki dla tych organizmów, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda zatrzymuje się na dłużej, co sprzyja ich wzrostowi.

Jednakże, aby dokładnie określić naturę tych plam, konieczne jest dokładniejsze zbadanie komina. Z odległości mogą one wyglądać podobnie do sadzy, która również może osadzać się na powierzchni komina. Sadza jest wynikiem niepełnego spalania i może wskazywać na inne problemy związane z funkcjonowaniem komina.

Dlatego zaleca się regularne kontrole komina, aby upewnić się, że plamy są faktycznie glonami, a nie sadzą. Jeśli to glony, można je usunąć poprzez odpowiednie czyszczenie i zastosowanie środków przeciwalgicznych. Jeśli to sadza, konieczne może być przeprowadzenie dokładniejszej inspekcji systemu grzewczego i komina.

Czerwone plamy o odcieniu rdzy na kominach, zwłaszcza metalowych, mogą wskazywać na kilka potencjalnych problemów.

  1. Korozja: Najbardziej oczywistą przyczyną takich plam jest korozja. Metalowe kominy, zwłaszcza te wykonane z mniej odpornych na korozję materiałów, mogą z czasem rdzewieć, zwłaszcza jeśli są narażone na wilgoć. Rdza może osłabić strukturę komina, co z kolei może prowadzić do jego uszkodzenia lub nawet zawalenia.
  2. Nieszczelności: Czerwone plamy mogą również wskazywać na nieszczelności w kominie. Woda przedostająca się do komina może powodować korozję, a także prowadzić do innych problemów, takich jak pleśń czy uszkodzenie konstrukcji budynku.
  3. Reakcje chemiczne: W niektórych przypadkach czerwone plamy mogą być wynikiem reakcji chemicznych między metalowym kominem a chemikaliami obecnymi w spalinach. Takie reakcje mogą przyspieszać proces korozji.
  4. Zagrożenia: Poza estetycznymi problemami, rdza i korozja mogą prowadzić do poważniejszych zagrożeń. Uszkodzony komin może prowadzić do wycieków szkodliwych gazów, takich jak tlenek węgla, do wnętrza budynku.

Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan komina i podejmować odpowiednie działania w przypadku zauważenia czerwonych plam. Jeśli plamy są wynikiem korozji, komin może wymagać naprawy lub wymiany. W przypadku nieszczelności konieczne może być uszczelnienie komina. W każdym przypadku zaleca się konsultację z ekspertem ds. kominów, aby dokładnie zdiagnozować problem i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom budynku.

Zdiagnozuj wykwity na swoim kominie

Diagnozowanie i ocena wpływu wykwitów na kominy jest kluczowe dla zachowania ich funkcjonalności i bezpieczeństwa. Wykwity mogą być jedynie problemem estetycznym, ale mogą również sygnalizować poważniejsze problemy związane z wilgotnością i strukturą komina.

Kosmetyczne skutki wykwitów: Deszcz niesiony przez wiatr, nawilżając boki komina, może powodować wymywanie soli mineralnych z materiału budowlanego. Gdy woda odparowuje, sole pozostają na powierzchni, tworząc charakterystyczne białe plamy. W takim przypadku problem jest głównie estetyczny i nie wpływa na funkcjonalność komina.

Ostrzeżenie przed poważniejszymi problemami: Jednakże wykwity mogą również wskazywać na to, że woda dostaje się do wnętrza komina, co może prowadzić do uszkodzeń kanału dymowego i struktury komina. Takie sytuacje są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne. Woda w kominie może prowadzić do korozji, osłabienia struktury i w konsekwencji do awarii komina.

Konieczność kontroli i interwencji: Nie wolno lekceważyć wykwitów na kominie. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnej kontroli diagnostycznej, a w razie potrzeby także naprawy i renowacji komina. W przypadku stwierdzenia nieszczelności lub innych uszkodzeń, konieczne jest podjęcie działań naprawczych.

Kontrola wewnętrzna: Wewnątrz budynku warto również dokładnie sprawdzić ściany pod kątem oznak wycieku z komina. Może być konieczne przeprowadzenie profesjonalnej oceny bezpieczeństwa i stanu kanału kominowego, aby zapewnić bezpieczne i efektywne działanie systemu grzewczego.

Podsumowując, wykwity na kominie mogą być jedynie problemem estetycznym, ale mogą również sygnalizować poważniejsze problemy. Regularne kontrole i konserwacja są kluczem do zapewnienia długowieczności i bezpieczeństwa komina.

Jak usunąć plamy na ścianie z komina?

Aby usunąć plamy na ścianie z komina, można zastosować kilka metod, w zależności od rodzaju plam i materiału, z którego wykonana jest ściana.

  1. Ocet i woda: Mieszanka octu i wody może być skuteczna w usuwaniu plam dymu. Należy zmieszać równą ilość octu i wody, a następnie użyć roztworu do przetarcia plam za pomocą gąbki lub szmatki.
  2. Soda oczyszczona: Soda oczyszczona jest dobrym środkiem czyszczącym do usuwania trudniejszych plam. Można zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie nałożyć ją na plamę. Po kilku minutach należy przetrzeć i spłukać czystą wodą.
  3. Specjalistyczne środki czyszczące: Na rynku dostępne są specjalistyczne środki czyszczące do usuwania plam dymu i sadzy. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Aby uniknąć plam na ścianie komina konieczne jest poszerzanie i frezowanie komina, to są to metody, które mogą pomóc w poprawie ciągu kominowego i zapobiegać osadzaniu się sadzy na ścianach, co zapobiega powstawaniu plam na ścianach komina. Poszerzanie komina polega na zwiększeniu jego średnicy, co może być konieczne w przypadku, gdy komin jest zbyt wąski w stosunku do potrzeb systemu grzewczego. Frezowanie komina to proces mechanicznego czyszczenia wnętrza komina, który usuwa nagromadzoną sadzę i inne zanieczyszczenia, a także może pomóc w usunięciu nierówności i poprawie przepływu powietrza.

Obie te metody wymagają interwencji specjalistów – kominiarzy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą. Zalecamy się skontaktowanie się z profesjonalnym kominiarzem, który może ocenić stan komina i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Zadzwoń: +48 603-677-754

5/5 - (2 votes)

Autor: Dawid Wypych