Nadchodzący sezon jesienny skłania do realizacji prac konserwacyjnych oraz renowacyjnych na dachach. W tym okresie, kalendarze specjalistów takich jak dekarze, budowlańcy, instalatorzy czy kominiarze, wypełniają się zadaniami. Aby ułatwić im działania, specjaliści z firm OWD-TECH oraz Gulajski stworzyli unikalne zestawienie produktów i metod, które uczynią prace dachowe łatwiejszymi i bardziej komfortowymi. Ten przewodnik będzie nieoceniony dla każdej firmy specjalizującej się w renowacji kominów, frezowaniu oraz instalacji wkładów kominowych. Jak uczynić prace kominiarskie i budowlane na dachu bardziej efektywnymi?

Zgodnie z aktualnymi standardami i regulacjami w budownictwie, przewody kominowe zlokalizowane na dachu powinny być łatwo dostępne do regularnej inspekcji i czyszczenia. Już na początkowym etapie planowania warto zastanowić się, jak zapewnić swobodny dostęp do tych elementów. Jednym z odpowiedzi są nowoczesne wyłazy dachowe, które stają się coraz bardziej zaawansowane i funkcjonalne. Spośród wielu propozycji dostępnych na rynku, produkty marki OWDTECH wyróżniają się nowatorskim podejściem i użytecznością. Dzięki nim, profesjonaliści mogą działać sprawniej, bezpieczniej i z większym komfortem. W rezultacie, prace takie jak frezowanie kominów stają się bezpieczniejsze dla specjalistów pracujących na wysokości.

Wyłazy dachowe – nowoczesne rozwiązania dla pracy na wysokości

Wyłazy dachowe to nie tylko prosta konstrukcja umożliwiająca dostęp na dach. Współczesne wyłazy to zaawansowane technologicznie narzędzia, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas pracy na dachu. Wyłazy wykonane z drewna są świetnym przykładem takiej innowacyjnej stolarki.

Stworzone we współpracy z branżowymi ekspertami, te wyłazy zostały zaprojektowane z myślą o tych, dla których swobodne przemieszczanie się między dachem a poddaszem jest kluczowe. Dzięki nim, dekarze, instalatorzy, kominiarze oraz konserwatorzy mogą korzystać z produktów, które nie tylko ułatwiają ich działania, ale także zwiększają ich bezpieczeństwo.

Jednym z głównych zalet wysokiej jakości wyłazów jest wbudowany kołnierz z membraną dachową o dużej przepuszczalności. Umożliwia on precyzyjne łączenie stolarki z folią paroprzepuszczalną, co jest kluczowe dla zachowania szczelności dachu. Dodatkowy fartuch wykonany z ołowiu, będący integralną częścią kołnierza, jest przyklejany specjalnym taśmą butylową. Ułatwia to montaż i zapewnia lepszą przyczepność do różnych pokryć dachowych.

Różne funkcje otwierania tych wyłazów umożliwiają ich dostosowanie do indywidualnych wymagań i charakterystyki każdego poddasza. Wysokiej jakości wyłaz posiada mechanizm klapowy, który pozwala na otwarcie skrzydła w górnej części ościeżnicy. W innych modelach zastosowano uniwersalne zawiasy, które umożliwiają zmianę kierunku otwierania – w zależności od potrzeb, można otwierać wyłaz w lewo lub w prawo.

Wyłaz dachowy i świetlik otwierany – niezbędne narzędzia dla instalatorów klimatyzacji i rekuperacji

Wyłazy dachowe i świetliki dachowe otwierane pełnią kluczową funkcję podczas montażu systemów klimatyzacji i rekuperacji na dachu płaskim budynku przemysłowego. Wysokiej jakości polskiej produkcji wyłazy dachowe zakupisz w Firmie Gulajski.

Zalety wyłazów dachowych:

 • Bezpieczny dostęp: Wyłazy dachowe gwarantują bezpieczny i łatwy dostęp na dach, co jest kluczowe podczas instalacji i serwisowania systemów klimatyzacji i rekuperacji. Ułatwiają one transport sprzętu i narzędzi na dach oraz przyspieszają prace montażowe.
 • Oszczędność czasu: Dzięki wyłazom dachowym, prace montażowe są bardziej efektywne, ponieważ pracownicy nie muszą korzystać z drabin czy podnośników, które mogą być czasochłonne.
 • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: Wiele nowoczesnych wyłazów dachowych jest wyposażonych w uszczelki i inne zabezpieczenia, które chronią przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Dzięki temu prace montażowe mogą być realizowane nawet w trudnych warunkach pogodowych.
 • Ergonomia pracy: Wyłazy dachowe są zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko kontuzji podczas wchodzenia i schodzenia z dachu. Wiele z nich posiada antypoślizgowe powierzchnie, uchwyty i stopnie, które ułatwiają poruszanie się.
 • Integracja z systemami bezpieczeństwa: Wyłazy dachowe mogą być łatwo zintegrowane z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak punkty kotwiczenia czy barierki ochronne, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników.
 • Estetyka i design: Nowoczesne wyłazy dachowe nie tylko spełniają swoje funkcje, ale także prezentują się estetycznie. Mogą być dostosowane pod względem kolorystycznym i stylistycznym do wyglądu budynku przemysłowego, nie zakłócając jego estetyki.
 • Izolacja termiczna: Wiele wyłazów dachowych posiada właściwości izolacyjne, które zapobiegają utracie ciepła z wnętrza budynku. Jest to szczególnie ważne w budynkach przemysłowych, gdzie kontrola temperatury jest kluczowa.
 • Długotrwałość i trwałość: Wyłazy dachowe wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na korozję, promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne, co gwarantuje ich długą żywotność.

Dodatkowe udogodnienia dla komfortu pracy na dachu

Przy pracy na dachu warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które mogą uczynić pracę jeszcze bardziej komfortową i bezpieczną:

 • Listwa kominiarska: Specjalna listwa montowana wzdłuż krawędzi wyłazu, zapewniająca dodatkowy punkt oparcia dla osób poruszających się po dachu. Dzięki niej ryzyko poślizgnięcia się czy utraty równowagi jest znacznie zredukowane.
 • Wspornik dachówki: Małe urządzenie, które stabilizuje dachówkę w miejscu, gdzie wyłaz przecina pokrycie dachowe. Zapobiega przemieszczaniu się dachówek i potencjalnym uszkodzeniom.
 • Ogranicznik otwierania skrzydła: Mechanizm kontrolujący kąt otwarcia skrzydła wyłazu, zapobiegający jego uszkodzeniu lub niekontrolowanemu zamknięciu. Zapewnia stabilność skrzydła podczas użytkowania.
 • Uchwyt blokujący skrzydło: Pozwala na zablokowanie skrzydła wyłazu w kilku pozycjach, umożliwiając dostosowanie kąta otwarcia do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Znaczenie przepisów budowlanych w kontekście bezpieczeństwa pracy na dachu

Przepisy budowlane mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na placach budowy, w tym podczas prac na dachach. Wymagają one stosowania różnych zabezpieczeń, takich jak barierki ochronne, punkty kotwiczenia czy specjalne szkolenia dla pracowników. Dzięki temu ryzyko wypadków jest znacznie zredukowane, a prace na wysokościach są prowadzone w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi standardami.

Podsumowanie

Prace na dachu wymagają specjalistycznego podejścia i odpowiednich narzędzi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak wyłazy dachowe czy dodatkowe udogodnienia, prace te stają się nie tylko bardziej efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne. Współczesne technologie i przepisy budowlane skupiają się na zapewnieniu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pracownikom, co przekłada się na wyższą jakość wykonanych prac i satysfakcję z ich realizacji.

Oceń:

Autor: Dawid Wypych